Botoks, yüz gençleştirme ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakla birlikte son yıllarda kilo vermekte zorlanan kişiler için ameliyatsız bir girişim olarak mideye uygulanmaya başlandı. Mide botoksu, özellikle kısa bir sürede yapılması, kişilerin sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmesi ve hastanede yatış gerektirmemesi de en büyük avantajı olarak karşımıza çıkıyor.

Hisar Hospital Çamlıca Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Op. Dr. Necati Şentürk, mide botoksu ile ilgili tüm merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Açlık hissini belirgin düzeyde düşürüyor

Mideye botoks kişiye uygulandığında, uygulama alanı olarak kas içine yapılması gerekmektedir. Kaslarda felç meydana gelmesiyle  mide çıkışında özellikle asit salgılayan hücrelerde asit salgılanması da azalmaktadır. Asit salgılanmasının azalmasıyla mide botoksu uygulanan hastaların açlık hisleri belirgin olarak düşer. Mide botoks uygulaması, mide kaslarına yapıldığı için felç meydana gelmekte ve mide hareketleri yavaşlamaktadır. Yani mide boşalma hızı azalmakta ve hastanın tokluk hissi uzamaktadır. Örneğin yenilen bir yemek en az 2 saat de barsaklara geçişi olmaktadır. Mide  botoksu ile birlikte bu süre 4-5 saate kadar uzamakta ve kişi böylece daha geç acıkmaktadır.

Hem iştahta hem de mide boşalma hızında azalma meydana getiriyor

Ghrelin hormonu bize “acıktım, hadi yemek yiyelim” dedirten hormondur. Açlık hissinin baş sorumlusudur. Ghrelin hormonu başlıca midenin  fundus  bölgesinde  olmak üzere sindirim sisteminin içinde salgılanır. Bu hormonun salgılanması açlık durumuna bağlıdır. Yemek öncesi kanda bulunan ghrelin miktarı artar, yemek sonrası ise azalır. Ghrelin hormonu beyin üzerinde etkilidir, iştahı ve yemek yeme arzusunu arttıran bir rol üstlenir.  Mide botoks uygulamasında ; yoğun olarak  ghrelin  hormonunun  yapıldığı  midenin fundus bölgesine botoks yapılarak ghrelin hormonun seviyesi düşürülür hem de mide boşalma hızı azaltılarak ghrelin hormonu seviyesi dolaylı yoldan ikincil bir mekanizmayla bir kez daha düşürülür. İki etki ile hastanın hem iştahında hem de mide boşalma hızında azalma yaratılarak tokluk hissi arttırılır.

 

İşlem sadece 15-20 dakika sürüyor ve kişi normal yaşamına devam edebiliyor

Mide botoks uygulaması endoskopik olarak yapılan bir işlemdir. Endoskopi odasında gerçekleştirilir ve  sedasyon (uyuma)  altında yapılır. İşlem sırasında normal endoskopik işlemin biraz daha uzamış halidir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Ağrısız ve acısızdır. Hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Kişiler belirli bir bekleme süresinden sonra günlük aktivitelerine dönebilirler. Endoskopik olarak mide botoks uygulamasını; çeşitli çalışmalar olmak ile birlikte midenin tüm duvarlarında 30 noktaya uygulamaktadır. Özellikle ghrelin hormonun salınımının yapıldığı mide fundus bölgesine  de yaparak iştah seviyesinin düşmesini sağlamaktayız.

 

 

Vki 40’ın altında olan diyete rağmen kilo veremeyen kişilere öneriliyor

Mide botoks uygulaması  vücut kitle indeksi 25-35 olan hastalar için uygundur. Vki 40’ın üzerinde olan hastalar için cerrahi seçenek ön plana çıkmakla birlikte  vki 40’ın altında olan diyet yapılmasına rağmen kilo veremeyen, diyete uyumsuz olan hastalar için mide botoks uygulaması bir seçenek olarak önümüzde durmaktadır. Kilo kaybı ile birlikte bu hastalar kendilerine özgüvenleri gelmekte  ve yeme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte kalıcı kilo kayıplarına ulaşabilmektedirler. Hedeflenen mide botoksuyla kilo kaybı 15-20 kg kadardır.

Mide botoksu midesinde gastrit , mide ülseri , barsaklarda motilite bozukluğu ile giden hastalıklarda, nörolojik hastalıklarda ve gebelerde ve emzirenlerde tercih edilmez.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)

  • 18, 5 kg/m.’nin altında olanlar: Zayıf

  • 18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu

  • 25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu

  • 30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

 

Uygulama sonrası belirgin yan etkisi bulunmuyor

Botoks uygulamasından sonra hastalar da belirgin bir şikayet olmamakla birlikte bazı hastalarda ; dispeptik şikayetler (bulantı , hazımsızlık, şişkinlik  vb) dediğimiz şikayetleri olabilir. Bu şikayetler genellikle 3 gün içerisinde olmakta ve zamanla azalmaktadır.

Peki uygulama sonrası nasıl beslenilmeli?

İlk  3 gün hastalara sıvı gıdalarla beslenme önerilmektedir. Yağlı ve asitli yiyeceklerden sakınmakta fayda vardır. Bu dönemde protein ağırlıklı beslenme ön plan çıkmakta ve karbonhidratlardan uzak durulmalıdır.  İşlem sonrası 1. Haftadan sonra hastalar normal yemek düzenlerine rahatlıkla geçebilmektedirler.

Uygulama sonucu diyetisyen desteği alınması şart!

Botoks etki süresinin 6 ay olduğunu bilinerek; bu süre içerisinde diyetisyen kontrolleriyle periyodik, hastalara özel diyet programları hazırlanarak, yeme alışkanlıklarının da değişmesini hedeflenerek program hazırlanmaktadır. Mide botoksuyla diyetisyen kontrolleri bir bütün olarak hastalarımız için ele alınmakta ve her hastamız için kontrollerinde diyetisyen ve doktoru tarafından  yapılmaktadır. Mide botoksu tek başına yeterli bir yöntem olmayıp ; bu yöntemin diyet ve spor ile kombine edilmesi ve  sonuçta yeme alışkanlığında belirgin bir değişim sağlanması amaçlanmaktadır.

Kişiye göre değişmekle birlikte etkisi 6 ay sürüyor

Mide botoks uygulamasının etkinliği kişiye  göre değişmekle birlikte yaklaşık 6 ay kadar süre ile etkinliğini devam ettirmektedir. Bu süre zarfından asıl amaç hastalara  yeme alışkanlığını kazandırmak ve mevcut kilo alımlarını durdurmaktır. Eğer gerekirse 6 aylık süreçten sonra tekrar bir botoks uygulaması yapılabilmektedir.